تصورات اشتباه در مورد واکسیناسیون حیوانات خانگی

تصورات اشتباه در مورد واکسیناسیون حیوانات خانگی

ما انسان‌ها دائماً از مکان‌ها و منابع مختلف در حال دریافت اطلاعات هستیم. برخی از این اطلاعات صحیح و بر اساس تحقیقات است، و دانش لازم برای کمک به صاحبان حیوانات خانگی در زمان تصمیم‌گیری را فراهم می‌کنند، در حالی‌که دیگر اطلاعات بر اساس نظرات و گمان‌های افراد است. در نهایت، اطلاعاتی نادرستی وجود دارد که به‌سادگی گمراه‌کننده هستند. این مسئله می‌تواند برای صاحبان حیوانات خانگی هنگام مراقبت از حیوانات خانگی گیج‌کننده باشد.

 

واکسن‌ها یکی از مسائل مهم مراقبت از حیوانات خانگی می‌باشد که اغلب با تصورات غلط همراه شده است. هدف این مقاله ارائۀ حقایق در مورد واکسن‌های حیوانات خانگی و کنار گذاشتن برخی از افسانه‌های رایج در مورد آنها است.

تصورات غلط در مورد واکسیناسیون حیوانات خانگی

اشتباه اول: ×واکسن‌ها حیوانات خانگی را بیمار می‌کنند×

واکسن‌ها سابقۀ ایمنی عالی دارند. مزایای آنها بیشتر از خطرات آنهاست. واکسن‌ها بی‌خطرتر از همیشه هستند، که در این واقعیت منعکس می‌شود که میزان واکنش‌ها نسبت به واکسن در 15 سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است. تولیدکنندگان واکسن برای به حداقل رساندن واکنش‌های نامطلوب و در عین‌حال، محافظت از حیوانات خانگی در برابر بیماری‌های جدی، تلاش بسیار کرده‌اند.

در حالی‌که حیوانات خانگی ممکن نسبت به واکسن واکنش نشان دهند، این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که صاحبان حیوانات خانگی تصور می‌کنند. برای گربه‌ها، میزان واکنش نامطلوب در عرض 30 روز پس از واکسن، تنها 0/52 درصد است. بی‌حالی، بی‌اشتهایی، تب و التهاب محل تزریق شایع‌ترین عوارض گزارش شده بودند. هنگامی‌که چندین واکسن در یک زمان تزریق می‌شد، احتمال بروز یک واکنش نامطلوب بیشتر بود.

برای سگ‌ها، تنها 18/4 واکنش نامطلوب ناشی از واکسن به‌ازای هر 10000 واکسن تزریق‌شده وجود دارد. این موارد ممکن است شامل تب، بی‌حالی یا واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات خارش‌دار یا آنافیلاکسی باشد.

اشتباه دوم: ×پت‌هایی که فقط در خانه نگهداری می‌شوند نیاز به واکسن ندارند×

در ایالات متحده، تقریباً در همۀ ایالت‌ها تزریق واکسن هاری برای سگ‌ها و گربه‌ها ضروری است، صرف‌نظر از اینکه آنها کاملاً در داخل خانه نگهداری می‌شوند یا نه. انجام واکسیناسیون به دلایل مختلفی برای گربه‌ها توصیه می‌شود، حتی اگر فقط داخل خانه نگهداری شوند. از جملۀ این دلایل:

 • گربه‌ها فرار می‌کند. گربه‌ها در صورت فرار یا در زمان سفر همچنان امکان دسترسی به فضای خارج از خانه را خواهند داشت.
 • ایمنی سایر حیوانات خانگی و افراد. آرایشگاه‌های حیوانات و محل‌های نگهداری دسته‌جمعی حیوانات، فرودگاه‌ها و هتل‌ها پیش از پذیرش حیوانات واکسینه بودن را برای محافظت هم از انسان و هم از حیوان خانگی ضروری می‌دانند. برخی از ویروس‌ها مانند هاری برای حیوانات خانگی و انسان کشنده هستند. سایر ویروس‌ها بسیار مسری هستند، از طریق هوا پخش می‌شوند و حذف آنها از محیط پس از حضور بسیار دشوار است.
 • چیزهایی ما که با خود می‌آوریم. افراد می‌توانند گربه‌ها را از طریق انتقال غیرمستقیم در معرض آلودگی قرار دهند؛ مانند بیماری‌ها و انگل‌های روی کفش، لباس و غیره که به خانه منتقل می‌شود. بیشتر سگ‌ها باید به فضای باز دسترسی داشته باشند. اما موارد نادری از سگ‌ها که فقط داخل خانه نگهداری می‌شوند، هنوز هم ممکن است از راه‌های مختلف در معرض ویروس‌ها قرار بگیرند.

بیشتر سگ‌ها باید به فضای باز دسترسی داشته باشند. اما موارد نادری از سگ‌ها که فقط داخل خانه نگهداری می‌شوند، هنوز هم ممکن است از راه‌های مختلف در معرض ویروس‌ها قرار بگیرند.

 • چیزهایی که ما با خود می‌آوریم. افراد ممکن است ویروس‌ها یا باکتری‌ها را با کفش یا لباس وارد خانه کنند.
 • چیزهایی که سگ‌های دیگر با خود می‌آورند. بازی کردن با سگ‌های دیگر داخل خانه، شاید باعث می‌شود سگ‌هایی که فقط در داخل خانه هستند نیز در معرض خطر قرار بگیرند.
 • ویروس‌های معلق در هوا. در حالی‌که برخی از ویروس‌ها از طریق تماس مستقیم پخش می‌شوند، برخی دیگر از طریق هوا منتقل می‌شوند. اگر سگ شما از تماس مستقیم با سگ‌های دیگر دور نگه داشته شود، آنها همچنان می‌توانند آلوده شوند.
 • ضرورت. اگر قصد به سرپرستی گرفتن یک پت جدید (یک حیوان حمایتی) را دارید، بیشتر حیوانات حمایتی شما را ملزم می‌کنند تا حیوانات خانگی فعلی خود را واکسینه کنید.
 • ایمنی سایر حیوانات خانگی و افراد. آرایشگاه‌های حیوانات و محل‌های نگهداری دسته‌جمعی حیوانات، فرودگاه‌ها و هتل‌ها پیش از پذیرش حیوانات، واکسینه بودن را برای محافظت از سگ شما، سگ‌های دیگر و افراد ضروری می‌دانند. برخی از بیماری‌هایی که حیوانات خانگی در برابر آنها واکسینه می‌شوند، ممکن است بین انسان و دام مشترک باشند؛ یعنی می‌تواند از حیوانات به مردم سرایت کند.

حتی اگر خودتان نیز هرگز قصد نداشته باشید سگ خود را در پانسیون بگذارید، شرایط اضطراری پیش می‌آید. همیشه بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید و از حیوان خانگی خود محافظت کنید.

اشتباه سوم: ×حیوانات خانگی مسن به واکسن نیاز ندارند×

حیوانات خانگی که در طول زندگی خود به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، از نظر ابتلا به بیماری‌های عفونی که برای آنها واکسینه شده‌اند، در خطر کمی قرار دارند. اما “کم” به معنای “نبود” خطر نیست.

حیوانات خانگی مسن بیشتر مستعد مشکلات سلامتی هستند. این مسئله می‌تواند سیستم ایمنی بدن آنها را تضعیف کند و باعث شود آنها در برابر بیماری‌های دیگر مستعد شوند، که در برابر بسیاری از آنها می‌توانند واکسینه شوند. بدون واکسیناسیون، پت مسن شما در معرض خطر بیشتری برای عفونت قرار دارد و اگر بیماری زمینه‌ای نیز داشته باشد، عواقب آن می‌تواند بسیار جدی باشد.

اشتباه چهارم: ×دامپزشکان اقدام به توصیۀ واکسن‌های غیر ضروری می‌کنند×

دامپزشکان سوگند یاد کرده‌اند که از دانش علمی به‌منظور منفعت جامعه از طریق حفاظت از سلامت حیوانات و جلوگیری و تسکین رنج حیوانات استفاده خواهند کرد. آنها همچنین عهد می‌بندند که با وجدان، با وقار و با اخلاق پزشکی به طبابت بپردازند.

دامپزشکان پروتکل‌های واکسن را بر اساس دستورالعمل‌های مبتنی بر شواهد فعلی ایجاد می‌کنند و سپس آنها را با توجه به عوامل خطر و سبک زندگی حیوان خانگی شما تنظیم می‌کنند.

اشتباه پنجم: ×با واکسن نزدن، صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند×

واکسیناسیون یک حیوان خانگی کاملاً سالم ممکن است هدر دادن پول به نظر برسد، اما واکسن‌ها به پیشگیری از بیماری‌هایی کمک می‌کنند که درمان آن بسیار پرهزینه یا بدتر از آن، می‌تواند کشنده باشد.

هزینۀ درمان یک سگ مبتلا به پاروویروس بین 1000 تا 3000 دلار برآورد شده است. علاوه بر هزینه کمتر (30 تا 40 دلار)، واکسیناسیون از ناراحتی و درد سگ شما و همچنین سلب آسایش شما در صورت ابتلا به پارو جلوگیری می‌کند.

تکرار واکسیناسیون یادآور برای گربۀ شما که حامل ویروس هرپس (رینوتراکئیت ویروسی) گربه‌هاست، به جلوگیری از شعله‌ور شدن ویروس کمک می‌کند. این امر احتمال عفونت مکرر و دفع ویروس را کاهش می‌دهد که می‌تواند باعث آلودگی گربه‌های دیگر شود. بسته به شدت عفونت و میزان بیماری گربۀ شما، درمان می‌تواند از 100 دلار تا بیش از 2000 دلار باشد. در حالی‌که هزینۀ واکسن به‌طور متوسط ​​بین 20 تا 40 دلار است.

اشتباه ششم: ×همه واکسن‌ها بی‌کیفیت هستند و بدون آزمایش کافی تولید می‌شوند×

این تصور نیز نادرست است، با اینکه بسیاری از شرکت‌ها به دنبال تولید و توزیع واکسن‌های مقرون به‌صرفه هستند، اما شرکت‌های دارویی به‌شدت تحت نظارت قانونی و اخلاقی قرار دارند و هدف اصلی آنها تولید محصولات ایمن و موثر است و به این شکل تعهد خود را به مسئولیت اجتماعی و سلامت عمومی نشان می‌دهد.

اگرچه یادآوری این نکته نیز ضروری است که برخی واکسن‌ها نسبت به واکسن‌های دیگر برتری دارند، از جمله:

 • در مدت زمان ایجاد محافظت (سه سال در مقابل یکسال)
 • قابلیت استفاده در زمان آبستنی 
 • پایین بودن عوارض جانبی.

نتیجه گیری:

انجام واکسیناسیون در حیوانات خانگی نه تنها به آسایش و آرامش سرپرستان حیوانات خانگی کمک می‌کند بلکه به‌طور مستقیم و به‌طور غیرمستقیم به سلامت عمومی و جامعه نیز کمک می‌کند از طریق پیشگیری از بیماری‌ها، کاهش هزینه‌های درمانی، افزایش طول عمر و کیفیت زندگی حیوانات.

واکسیناسیون حیوانات خانگی یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه و مسئولانه است.

با مشورت با دامپزشک خود از واکسن‌های مورد ‌نیاز پت خود مطلع شوید و با اطلاع از ویژگی‌های هر واکسن بهترین گزینه را انتخاب کنید.

Reference

Banfield Pet Hospital Exchange. Vaccine-associated adverse events in dogs are far less common today. https://www.banfieldexchange.com/News/Vaccine-associated-adverse-events

Adverse Postvaccine Reactions. Stone, Amy ES, et al. “2020 AAHA/AAFP feline vaccination guidelines.” Journal of Feline Medicine and Surgery 22.9 (2020): 813-830.

Emergency Vets USA. How to Treat Parvo in Dogs. https://emergencyvetsusa.com/how-to-treat-parvovirus-in-dogs/

com. All About Feline Herpes. https://www.greatpetcare.com/cat-health/feline-herpes/

FVRCP Vaccine Costs: A Quick Guide for Pet Parents. https://www.metlifepetinsurance.com/blog/pet-planning/fvrcp-vaccine-cost-for-cats/